Jak wybrać obraz na ścianę?

Jak wybrać obraz na ścianę?

Obecnie znane i stosowane są różne sposoby ozdabiania wnętrz —  trudno wymienić je wszystkie. Na pewno jednak nadal swoje miejsce pośród tapet 3D czy plakatów mają obrazy, które z mody nie wychodzą i zapewne nie wyjdą. Jak je wybierać, by być zadowolonym? Przeczytaj!

Obraz drukowany na płótnie —  najlepszy wybór

Oczywiście jeśli tylko można sobie na to pozwolić, warto zaopatrzyć się w oryginalne dzieło malowane pędzlem —  takie ozdoby mają wyjątkowy charakter, a także, oczywiście, wysoką wartość. Wszystkim innym pozostaje wybór obrazów drukowanych, a najlepiej wybrać te drukowane na płótnie. Są one wyższej jakości niż inne i po prostu prezentują się lepiej, wprowadzając do pomieszczeń wyjątkowy klimat. Są też trwałe (choć warto chronić je przed silnym słońcem, np. umieszczając na ścianie, gdzie promienie ich nie dosięgną) i łatwe do utrzymania w czystości.

Jaki motyw?

Wybierając obraz na ścianę, należy przede wszystkim zastanowić się nad motywem. Oczywiście zawsze można wybrać produkt, który po prostu się podoba, ale warto też pamiętać o dopasowaniu dodatku do stylu czy rodzaju wnętrza, w którym ma się znaleźć. Oczywiście istnieją tu choćby proste zasady, takie jak umieszczanie obrazów przedstawiających np. owoce w kuchni, a plenerów czy kwiatów w salonie, ale liczy się też wiele innych kwestii, jak styl, kolorystyka itp. Nowoczesne obrazy przedstawiające wielkie miasta są odpowiednie dla stylu nowoczesnego, zaś w romantycznym najlepiej odnajdą się pęki kwiatów.

Motyw ma też duże znaczenie dla modelowania przestrzeni —  tak samo jak kolorystyka czy rozmiar obrazu. Warto zatem pamiętać, że:

  • chcąc optycznie powiększyć wnętrze, można postawić np. na widok uliczki, pomostu itp., których końca nie widać —  doda to przestrzeni głębi,
  • ciemne kolory pomniejszają pomieszczenia, a jasne powiększają —  ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku sporych obrazów,
  • rozmiar produktu musi pasować do wielkości pomieszczenia —  wielkie są zarezerwowane dla dużych salonów czy halli.

Wybierz dobrze!

Choć zakup obrazu drukowanego na płótnie nie jest tak dużą inwestycją jak kupno dzieła malarza, i tak warto dobrać je dobrze, by cieszyć się pięknie ozdobioną przestrzenią. Estetyczny obraz przyjemnie będzie kontemplować, zaimponuje też gościom.