Fototapety ścienne — czym kierować się przy wyborze?

Fototapety ścienne — czym kierować się przy wyborze?

Tego rodzaju element wykończeniowy umieszczony na ścianie może całkowicie odmienić każde wnętrze. Wyjątkowy rodzaj tapety sprawdzi się zarówno w salonie czy sypialni, jak i w kuchni oraz łazience. Czy wiesz, czym kierować się podczas doboru odpowiedniej fototapety do aranżowanego pomieszczenia? Sprawdź już teraz!

Jakie są najpopularniejsze rodzaje fototapet?

Poza bogactwem wzorów i kolorów producenci oferują różne materiały, na których drukowana jest wybrana grafika. Wśród najczęściej spotykanych na rynku można wymienić fototapety :

  • papierowe (stanowią najtańszą opcję, przed przyklejeniem należy upewnić się, że ściana jest idealnie gładka),
  • winylowe (charakteryzują się wysoką trwałością i odpornością na ścieranie czy zabrudzenia),
  • lateksowe (mogą być wykorzystane w łazience lub kuchni ze względu na wodoodporną powłokę),
  • foliowe (wytrzymałe, najczęściej przyklejane na szklanych elementach).

Każdy powyższy wariant przeznaczony jest do położenia w innym pomieszczeniu. Ponadto tego rodzaju produkty różnią się sposobem montażu. W sklepach można znaleźć wersje samoprzylepne lub warianty, w których przypadku konieczne jest użycie specjalnego kleju. Klienci znajdą również fototapetę o wykończeniu matowym, z połyskiem czy drobinkami piasku lub złota.

Jaki wzór wybrać do określonego wnętrza?

Dobór produktu zależy w dużej mierze od rodzaju i wielkości aranżowanej przestrzeni. Sprzedawcy proponują wzory geometryczne, motywy 3D czy unikatowe pejzaże i fotografie przedstawiające miasta (polskie lub zagraniczne). Najlepiej, by fototapeta była umieszczona wyłącznie na jednej ze ścian, a pod względem kolorystyki pasowała do reszty wykorzystanych dekoracji. 

Gdzie kupić fototapetę?

Największy wybór tego typu produktów można znaleźć oczywiście w sklepach internetowych. Klienci mogą zamówić gotowe fototapety (również w opcji na wymiar) lub zdecydować się na wydruk własnej grafiki czy fotografii w dużym formacie. Trzeba jednak pamiętać o wysokiej rozdzielczości przesyłanego zdjęcia, aby efekt był w pełni zadowalający. Sprzedawcy często proponują także w pakiecie niezbędny klej do położenia tapety na ścianie.