Czy bypass żołądka to sposób na otyłość?

Czy bypass żołądka to sposób na otyłość?

Odchudzanie nigdy nie jest łatwe i przyjemne, ale szczególnie mocno daje się we znaki osobom otyłym. Mają one bowiem ograniczone możliwości oddawania się aktywności fizycznej —  ich masa ciała sprawia, że nie są w stanie pobiegać czy ćwiczyć na siłowni. Są też przyzwyczajone do spożywania dużych ilości pokarmów, zwykle też niezdrowych. Czy zabiegi zmniejszania żołądka, np. bypass, to dla nich sposób na zmianę tego stanu rzeczy? Sprawdź!

Uwaga na oczekiwania

Jeśli komuś wydaje się, że zmniejszenie żołądka sprawi, że od tej pory waga będzie ciągle spadać, a od niego samego nie będzie to wymagało żadnego wysiłku, niestety jest w błędzie. Warto mieć na uwadze fakt, że osoby otyłe często są uzależnione od jedzenia albo po prostu mocno przyzwyczajone do przyjmowania dużych porcji, mają też ulubione kaloryczne pokarmy. Po zabiegu trzeba je odstawić, a także jeść znacznie mniej, gdyż zmniejszony żołądek, zwykle o 70% mniejszy niż do tej pory, nie jest w stanie pomieścić dużych ilości pokarmu. Trzeba zatem niejako przestawić się także psychologicznie —  wiele osób może potrzebować w tym zakresie specjalisty, psychodietetyka czy psychologa. Bardzo ważne jest, by nie spożywać więcej pokarmu niż żołądek może przyjąć, gdyż może to być bardzo groźne dla zdrowia.

Kolejna sprawa, o jakiej trzeba pamiętać, to fakt, że pomniejszony żołądek może po jakimś czasie, przy nieodpowiednim postępowaniu pacjenta, wrócić do większych rozmiarów. Jest to mięsień, ma zatem zdolność rozciągania się. Kluczowe jest zatem odpowiednie odżywianie, jedzenie lekko oraz w małych ilościach. Zwykle trzeba przyjmować mniejsze porcje częściej.

Bypass żołądka —  przyspieszone trawienie

Osoby ze znaczną nadwagą, które nie mogą stosować w ramach odchudzania aktywności fizycznej, czy to dlatego, że po prostu nie są w stanie, czy ze względu na choroby współistniejące (np. nadciśnienie), powinny wprowadzać ją po zabiegu, kiedy zaczną chudnąć. Tak naprawdę zatem zmniejszenie żołądka jest wstępem do kuracji odchudzającej —  a nie jej zastępstwem. Decydując się na bypass żołądka można szybko zobaczyć efekty, gdyż metoda ta pozwala nie tylko jadać mniej, ale też cieszyć się szybszym trawieniem.

Nadwaga to choroba!

Nadwaga i otyłość to nie defekty estetyczne, to choroby, wymagające leczenia. Na poprawę stanu pozwalają metody bariatryczne i mniej inwazyjne laparoskopowe. To wsparcie w traceniu zbędnych kilogramów —  ale nie powinno się poprzestawać tylko na takich zabiegach.