Laparoskopowy bypass żołądka — dla kogo?

Metod leczenia otyłości jest wiele. Za podstawę odchudzania uważa się oczywiście dietę i aktywność fizyczną, jednak ta druga jest w przypadku osób o znacznej otyłości ograniczona, zaś stosowanie diety jest znacznie utrudnione. Osoby takie zwykle są przyzwyczajone do przyjmowania dużych ilości pokarmów, przez co stosowanie diety i spożywanie mniejszych porcji może skutkować tym, że stale czują się głodne. Sposobem na uniknięcie tego jest zmniejszenie żołądka. Dowiedz się na ten temat więcej.
Kiedy warto zdecydować się na zmniejszenie żołądka?
Takie metody są przeznaczone dla osób z otyłością, które nie są w stanie schudnąć w klasyczny sposób, z wymienionych wyżej powodów. Mając znaczną otyłość, nie można intensywnie ćwiczyć, nieraz nawet utrudnione jest zwykłe poruszanie się, choćby ze względu na ból kolan, obciążonych masą ciała. Stosowanie diety jest zaś niezwykle trudne i frustrujące — nikt nie jest w stanie wytrzymać na niej długo kiedy stale dręczy go głód. Zmniejszenie żołądka sprawia, że jego objętość jest znacznie mniejsza względem pierwotnej, co powoduje, że po przyjęciu niewielkiej ilości pokarmu pacjent jest syty. To ważne wsparcie w odchudzaniu, zabiegi takie wybierane są zatem coraz częściej. Wpływa na to także fakt ich ciągłego udoskonalania, można na przykład wybierać mniej inwazyjne metody, jakbypass żołądka.
Na czym polega bypass żołądka?
Przeprowadzany laparoskopowo, a więc mało inwazyjny, zabieg ten polega na wyłączeniu części żołądka. Ta, która pozostaje do trawienia pokarmu, określana jako punch, ma zwykle pojemność 30 ml, a więc niewielka porcja pokarmu wystarcza do nasycenia się. Z zabiegiem tym wiążą się też inne ważne korzyści. Mimo iż wyłączona, większa część żołądka nadal produkuje soki trawienne, dzięki czemu trawienie przebiega szybciej — także ze względu na fakt, że po zabiegu tym jedzenie trafia wprost do jelita cienkiego. Trawienie jest zatem znacznie usprawnione, a to, jak wiadomo, ma kluczowe znaczenie dla odchudzania.
Pomoc dla osób otyłych
Takie zabiegi często traktowane są jako wybawienie i faktycznie częściowo nimi są, można bowiem jadać znacznie mniej i jednocześnie nie obawiać się głodu. Jednak zachowanie diety nadal wymaga sporo wysiłku, gdyż w grę może też wchodzić psychologiczne uzależnienie od jedzenia. Znaczenie mają też nawyki żywieniowe — po zabiegu (a najlepiej jeszcze przed nim) trzeba je zmienić.